top of page

Glam Metal

ההיסטוריה

הכל החל ב־1978. המועדונים של שדרות סאנסט שבהוליווד בלוס אנג׳לס היו מרכז הסצנה והיוו מוקד משיכה בשנות השמונים. הסצנה התגבשה לקראת שנות השמונים. עד 1980 VanHallen לא היו סגורים על התדמית שלהם, בשנה זו David Lee Roth, הסולן שלהם, שינה לתדמית אנדרוגינית עם טייצים ונעלי עקב, איפור ושיער נפוח. Twisted Sister הקצינו הכי רחוק שיש, הסולן שלהם- Dee Snider, נראה כמו בט מידלר על טריפ עם כל צבעי המילחמה.
הלהקות הצליחו מסחרית. MTV אימצה את הסצנה בחום, היו הופעות ענק, מכירות תקליטים מטורפות, להקות מכרו מליוני עותקים ומוזיקאים הפכו מליונרים בין יום. פופולאריות המיינסטרים של הסגנון גאתה ועלתה במשך שנות השמונים עוד ועוד עד הנפילה בשנת 1993. הסצנה לא התאוששה מאז. פתאום בין לילה הסגנון הכי פופולארי במטאל הפך לשנוא, נשכח וכמעט שנעלם כליל.

המוזיקה

הגיטרות היו רועשות כמו בהבֿי מטאל, הסגנון היה כבד כמוהו אבל יותר שמח.
הוא גם הושפע מהרוק מטאל, חלק מהלהקות כמו
Aerosmith ו־ Van Halen צמחו ממנו. אחרות כמו Def Leppard צמחו מז׳אנר ההבֿי מטאל.
המוזיקה הייתה שמחה וקיצבית אך לא נעשה כמעט שימוש בדאבל באס בתיפוף לעומת ז׳אנרים אחרים במטאל. מבחינה מוזיקאלית השירים הם שירי הבֿי מטאל ורוק מטאל עם פזמוני פופ שהושפעו מהפופ של שנות השמונים, במטרה להתחרות בו. נעשה שימוש נרחב בקלידים לעומת סגנונות אחרים שהיו נהוגים במטאל אז.
בגיטרות נעשה שימוש רב בטאפינג ובטרמולטור סטיק של גשר הפלוידרווּז הצף עם דגש על סולואים מלודיים. רבים מהגיטריסטים הווירטואוזיים
יצאו מהסצנה או עברו בה, כגון: Edie Van Halen, Steve Vai, Slash ו־Richie Sambora.
עקב הצורך להתחרות בפופ ולקרב קהל של בחורות למוזיקה, עד מהרה הפכו 80% מהשירים בסצנה לבלאדות.

הליריקה

מילות השירים עסקו במוטו של הסצנה: סקס, סמים ורוק׳נ׳רול; במסיבות, בכיף, במרד לשם מרד כפרובוקציה; בנשים כאובייקט מיני; בזהות מינית מטושטשת ומבולבלת ואנדרוגינית של המוזיקאים הגברים; במכוניות ספורט ואופנועים, שתיית אלכוהול ועישון; מרד נעורים והתנהגות חצופה; שבירת מסגרת בית־הספר... ושוב במסיבות וכיף.


התלבושות והתסרוקות, ההופעה, האמנות והתדמית

שיער ארוך ונפוח, עם הרבה מוס וספרי שיער שגרם ליצירת הכינוי hair metal (= מטאל שיער) לסצנה; צלליות וליפסטיק; טייצים מבריקים מלייקרה או סקיני ג׳ינס סטרץ׳; צמוד וקרוע או מכנסי עור צמודות, חולצות בדוגמאת עור נחש, מגפיים שהמכנסיים מוכנסות לתוכם; הם מאפיינים של הפֿריזורה והמלתחה שיצרו את התדמית האנדרוגינית של גבר נשי שנראה כמו אישה גברית.
חברי הלהקות קיעקעו את גופם ונהגו להצטלם בעירום חלקי כשהם חושפים את גופם המקועקע. הם נהגו לעשן גראס ולשתות אלכוהול. מרד לשם מרד כפרובוקציה עם המוטו: סקס, סמים ורוקנרול.
התדמית הייתה של מורד, חצוף ומצ׳ואיסטי, רכוב על אופנוע, עם ג׳ינס קרוע וגוף מקועקע, עם תרמיל וגיטרה על הגב, אוחז בידו בקבוק של בירה או ויסקי, מעשן ג׳וינט ומאחוריו, על האופנוע, יושבת בחורה בלבוש מינימאלי.
נער מתבגר מול מורים מפלצתיים ומגוחכים בבית הספר, ששובר את המוסכמות ומתפרע והופך לכוכב רוק, העתק של להקת גיבוריו.

להקות בולטות נוספות

Kiss,

XYZ הסליזיים, Loudness, W.A.S.P., Mötley Crüe, Alice Cooper, Rat, Cinderella, Quiet Riot, White Lion, Warrant ו־Poison וגם Litta Ford, Slaughter ו־Vixen.

bottom of page